“Tak się zaczęło” – Powstanie Solidarności we Wrocławiu
Dzień 31 sierpnia jest uznawany za święto “Solidarności”, a podpisane tego dnia porozumienie gdańskie za jej akt założycielski. Jednak kształt związku “wykuwał się” przez następnych kilkanaście dni. W sierpniu nie było bowiem mowy o organizacji ogólnopolskiej, a droga do niej okazała się kręta. Niepewność co do możliwości zakładania niezależnych związków w innych regionach kraju była przyczyną kolejnej fali strajków – we wrześniu objęły one co najmniej 650 zakładów, brało w nich udział 350 tysięcy osób. W tym miesiącu (11.09) zawarto też w Dąbrowie Górniczej tzw. porozumienie katowickie, którego najważniejszym punktem była gwarancja realizacji porozumienia gdańskiego w zakresie tworzenia struktur niezależnych związków w innych regionach kraju. Ostatecznie powstał jeden ogólnopolski związek z podziałem terytorialnym. Było to możliwe dzięki przełamaniu oporu zarówno działaczy gdańskich, jak i części doradców związkowych. Warto podkreślić, że decyzje były głosowane przez gremium, które w dużej części stanowili działacze związkowi. To właśnie wtedy narodziła się Solidarność – organizacja, która odegrała kluczową rolę w historii Polski i walki o wolność.
Wrocław, jako ważne miasto Dolnego Śląska, również odegrał swoją rolę w powstaniu Solidarności. Wrocławski oddział związku był aktywny w organizowaniu strajków, manifestacji i działaniach na rzecz praw pracowniczych. To w Wrocławiu również działały niezależne komitety zakładowe, które przyczyniły się do rozwoju ruchu solidarnościowego na terenie miasta i regionu. Wrocław był świadkiem wielu ważnych wydarzeń związanych z walką o wolność i prawa pracownicze.
Solidarność to symbol walki o demokrację, wolność i godność człowieka. Jej początki w Gdańsku i rozwój w innych miastach, w tym Wrocławiu, stanowią ważny fragment historii Polski.