STANOWISKO Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”
ws. Przywrócenie wychowawcom w placówkach opiekuńczo – wychowawczych dodatku za warunki trudne i uciążliwe.
Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” zwraca się z prośbą do Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” o podjęcie działań zmierzających do przyznania wychowawcom w placówkach opiekuńczo – wychowawczych dodatku za warunki trudne i uciążliwe , takie jak wynikają z art.30 ust.1 pkt 2 oraz art.34 Karty Nauczyciela.
Nowe uregulowanie spraw związanych ze wspieraniem rodziny i wprowadzenie systemu pieczy zastępczej pozbawiły pracowników pedagogicznych z dotychczasowych placówek opiekuńczo-wychowawczych uprawnień wynikających z Karty Nauczyciela od 2014 roku, a wychowawcy tych placówek posiadają obecnie status pracownika samorządowego.
Stracili uprawnienia wynikające z Karty Nauczyciela m.in w zakresie: czasu pracy, uprawnień urlopowych, wynagrodzeń, świadczeń socjalnych, uprawnień emerytalnych.
Wychowawca w placówce opiekuńczo – wychowawczej to osoba sprawująca całodobową opiekę nad dziećmi oraz młodzieżą przybywającą w placówce i wypełnia zadania zawarte w indywidualnym planie pracy.
Zatrudniony jest na umowę o pracę. Praca jest trzyzmianowa, siedem dni w tygodniu, obowiązuje również w święta. Aby zajmować stanowisko wychowawcy w placówce opiekuńczo – wychowawczej należy skończyć specjalizacje, takie jak: pedagogika, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie.
Wymagane predyspozycje i kompetencje, to empatia, tolerancja, cierpliwość, czujność, wytrwałość i konsekwencja, opiekuńczość, wrażliwość oraz znajomość psychologii.
W placówkach opiekuńczo – wychowawczych, wychowawcy zajmują się każdą kategorią podopiecznych: od niemowląt do podopiecznych dorosłych i młodocianymi matkami z dziećmi. Dziećmi z różnego rodzaju niepełnosprawnościami np. Zespołem Downa, Aspergera, Autyzmem, chorobą dwubiegunową etc.
W szeregach dzieci przebywających w tych placówkach znajdują się dzieci niedostosowane społecznie, których poziom demoralizacji wzrasta.
Niejednokrotnie młodzież przebywająca w placówkach opiekuńczo – wychowawczych ma podwójne postanowienie Sądu i przebywa również w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym, gdzie nauczyciele otrzymują ten dodatek za warunki trudne i uciążliwe.
Zdaniem Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” pracownicy samorządowi zatrudnieni jako wychowawcy w placówkach opiekuńczo –wychowawczych winni być objęcie nowym rozporządzeniem przyznającym dodatek za warunki trudne i uciążliwe, podobnie jak to wynika z art.30 ust.1 pkt2 oraz art.34 Karty Nauczyciela. Wrocław, 5.07.2021 r.